Az idén, 2008. június 27-e és július 1-e között tartották az V. Finnugor Világkongresszust Hanti-Manszijszkban, Ugorföld vagy szlávosan: Jugrija központjában.
A magyar küldöttséggel 2008. június 27-én reggel indultunk Ferihegyről. Sólyom László köztársasági elnök úrral együtt utaztunk, amint az a felvételen is látható. - Mozgókép Sólyom Lászlóról és kíséretéről - kattintással
Kora délután érkeztünk Moszkvába, majd innen folytattunk utunkat a nyugat-szibériai Hanti-Manszijszkba, ahova éjjel 1 órakor érkeztünk meg. Mivel fehér-éjszakák vannak, állandóan világos volt.
Mozgó légifénykép a megérkezés előtti percekről - kattintással
A vidék mocsaras. Szerencsére a legközelebbi kőolaj-finomító száz kilométernyire van innen.
A város: Hanti-Manszijszk hét dombra épült. Az egyik ilyen szent dombra építették ortodox templomukat, amelyet a várost bemutató klippen jól lehet látni. - kattintással
Sólyom László a finnugor népek V. világkongresszusán – Egybehangzóan jónak értékelte a magyar-orosz kapcsolatokat Medvegyev és Sólyom
Népszava.online · 2008.06.28.
Sólyom László, aki először találkozott a májusban hivatalba lépett Dmitrij Medvegyevvel, kellemes, oldott légkörűnek nevezte a megbeszélést. A két államfő, csakúgy mint finn és észt kollégájuk, Tarja Halonen és Toomas Hendrik Ilves a finnugor népek V. világkongresszusának alkalomból tartózkodik Hanti-Manysiföld fővárosában.
Medvegyev úgy fogalmazott, hogy felfelé ívelnek a kétoldalú kapcsolatok, évek óta eredményesen növekszik az áruforgalom. A sárospataki könyvek visszaadását említve példaként kiemelte, hogy humán területen is fejlődnek a kapcsolatok.
Sólyom László jelkép értékűnek nevezte a találkozót, arra utalva, hogy egy nappal korábban, pénteken ugyancsak Hanti-Manszijszkban - a magyarokkal két legközelebbi nyelvrokon nép, a hantik és a manysik ősi földjén - tartották az EU-orosz csúcstalálkozót. Figyelemre méltónak minősítette az orosz elnök - a közelmúltbeli berlini látogatása során megfogalmazott - politikai prioritásait, kiemelve egyebek között a helsinki folyamat lendületesebbé tételére irányuló elképzelést, a jogállamiság megerősítésének tézisét és a környezetvédelmi célokat. Hangsúlyozta, az oroszországi kis népeknek szükségük van arra, hogy az összes kisebbsége jogot érvényesíthessék.
A magyar elnök nagyon fontosnak nevezte, hogy az együttműködésben legalább olyan súllyal szerepeljenek a kulturális és tudományos kapcsolatok, mint a gazdaságiak. Az államfő reméli, hogy hamarosan kinevezik a magyar-orosz kulturális és oktatási kormányközi bizottság orosz társelnökét.
Sólyom László, valamint Dmitrij Medvegyev is kétoldalú megbeszéléseket tartott a finn és az észt elnökkel. A négy államfő délután ellátogatott a főtéren szombaton megnyílt kiállításra, a "mesterek városába", ahol ízelítőt kaptak a fazekasok, fafaragók és a népviseleteket készítők munkájából. A világkongresszus szombat esti hivatalos megnyitón a négy államfő saját anyanyelvén mond beszédet.
Az államfő kíséretében Hanti-Manszijszkban tartózkodó Hiller István oktatási és kulturális miniszter szombat délután megbeszélést folytatott új orosz kollégájával, Alekszandr Avgyejevvel.
Tarja Halonen beszéde - kattintással
Dmitrij Medvegyev beszéde - kattintással
Mozgóképes részlet Dmitrij Medvegyev beszédéből - kattintással
Sólyom László beszéde - kattintással
Mozgóképes részlet Sólyom László beszédéből - kattintással
Ilves észt elnök beszéde - kattintással
Nem csak pozitív visszajelzések voltak a finnugor népek világkongresszusán – Orosz részről csalódottan fogadták az észt elnök finnugor világkongresszuson mondott beszédét
Népszava.online
·
2008.06.28.
Csalódottan fogadta az
észt elnök finnugor világkongresszuson elmondott beszédét szombaton Konsztantyin
Koszacsev, az orosz duma külügyi bizottságának elnöke, egyebek közt azt
kifogásolva, hogy Toomas Hendrik Ilves megpróbálta átpolitizálni a finnugor
népek összefogását. Beszédében az észt elnök mindenekelőtt kijelentette, hogy a
finnugor népek jogainak védelme az orosz-európai uniós kapcsolat
elválaszthatatlan része lesz.
"Azt gondolom, hogy ismét kísérletet történt arra, hogy
átpolitizálják a finnugor folyamatot" - mondta Koszacsev újságíróknak, nem
sokkal az észt elnöki felszólalás elhangzása után. Koszacsov nehezményezte azt
is, hogy Ilves - ellentétben a többi résztvevő államfővel - nem saját
anyanyelvén, hanem angolul fejtette ki nézeteit.
Rábay Balázs velem készített interjúja, amely a Kossuth rádió 180 perc című műsorában 2008.június 30-án hangzott el.
Miközben a kongresszus folytatta munkáját, a négy elnök június 29-én hajókiránduláson, majd múzeumlátogatáson vett részt.
A múzeumba Sólyom László magyar államfőt elkísérte Hiller István oktatási és kulturális miniszter is, akinek Hanti-Manszijszkban sikerült orosz kollégáival tárgyalnia.
Mozgóképes beszámoló a múzeumban tett látogatásról - kattintással
Ezt követően Sólyom László Ilves észt elnökkel megkoszorúzta a Megtorlások Áldozatainak emlékművét Hanti-Manszijszkban, mivel közigazgatási központ lévén a városban végezték ki az 1930-as évektől kezdődően a szovjet rendszer ellenségeinek kikiáltott embereket.
Mozgóképek a koszorúzásról - kattintással
Ezt követően tartott Sólyom László sajtótájékoztatót, ahol kérdéseket is lehetett feltenni neki.
Az interjú a Magyar Rádió Határok nélkül című műsorában 2008. július 7-én hangzott el - kattintással
A kongresszus munkájában is részt vettünk, de azért valamennyi idő kirándulásra is jutott:
Nanovszky Györggyel, Pusztay Jánossal, Valerij Petrovics Markovval és Tönu Seilenthallal is készült interjú:
2008. július 4-i Határok nélkül (Kossuth) (részlet Dmitrij Medvegyev, Sólyom László beszédéből, interjú Pusztay Jánossal) - kattintással
2008. július 6-i Disputa (Kossuth) (részlet Dmitrij Medvegyev, Sólyom László beszédéből, interjú Pusztay Jánossal, Tönu Seilenthallal és Vetési Lászlóval).
2008. július 7-i Határok nélkül (Kossuth) (interjú Rombangyejevával, Valerij Markovval, Nanovszky Györggyel és Hiller Istvánnal) - kattintással
A vita június 30-án vált igen élénkké arról, hogy áthelyezzék-e - az orosz elnök beszédében is utalt erre - a világszervezet igazgató tanácsát Helsinkiből Oroszország valamelyik városába. A vitában Seilenthal úr is kétségeit fogalmazta meg - kattintással
Találkoztunk Sógor Csaba erdélyi európai parlamenti képviselővel, Vetési László,
kolozsvári szórványgondozóval és egy hanti festőművésszel is.
Rajtuk kívül a manysi nyelv tanárával, az idén áprilisban 80. esztendős Outcse Rampantyival, akinek az apját Sztálinék kivégezték - kattintással
A köztársasági elnökök fogadása után részt vehettünk egy finnugor össz-táncban - kattintással
Láthattunk hanti medve-ünnepséget - kattintással
Meghallgathattunk egy hanti népdalt - kattintással
Vissza az elejére - kattintással